21 Nisan 2011 Perşembe

Dental Volumetrik Tomografi 2


Oral implantoloji de üç boyutlu görüntüleme yöntemlerine de sıklıkla başvurulduğuından bahsetmiştim. Bunlar bilgisayarlı tomografi (BT) ya da dental volumetrik tomografi (DVT) yöntemleridir. BT ve DVT farkından bahsetmemiz daha iyi olacak galiba, çünkü hastalarımızın bazıları yüksek radyasyon dozundan dolayı DVT çektirmeyi reddedebiliyorlar. Ancak DVT'nin oral implantoloji için bize sağladığı bilgiler çok önemli bunun yanında BT'lere oranla radyasyon dozları çok çok düşük. 
Bilgisayarlı tomografi ince radyografik kesitler ve bu kesitlerin bilgisayarda sentez edilmesiyle elde edilen bir görüntüleme yöntemidir. DVT ise maksillofasiyel bölgedeki sert dokuların üç boyutlu görüntülenmesi için özel olarak dizayn edilmiştir. DVT verileri görüntüleri kesit olarak değil üç boyutlu hacimsel olarak oluşturmaktadır. Bundan dolayı çekim süresi tomografi gibi dakikalarca sürmez. Radyasyon dozu da daha düşüktür.Uzun süre hareketsiz kalmanız gerekmez. Çekimi her makinada değişmekle birlikte maksimum 1 dakika sürmektedir. Hasta ya oturur pozisyonda durmaktadır ya da ayaktadır. Kapalı bir makina içine girmenize gerek kalmaz. Panoramik cihazı gibi makina sizin başınızın etrafında dönmektedir. 
 DVT bazlı sistemlerin avantajları sabit büyütme ile yüksek kontrastlı ve birçok düzlemde görüntü elde edilebilmesidir. Bu işlem için özel bilgisayar programları kullanılmaktadır. Görüntü elde edildikten sonra hekiminiz o görüntü üzerinde incelemeler yaparak kemik hacmi ve kalitesi hakkında yeterli bilgiler elde edebilir. bunların yanında komşu anatomik dokuların yerleri, ve bu dokularda oluşan patolojik durumlar da belirlenebilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder