11 Ekim 2011 Salı

Tek diş için diğer dişlere yapılan saygısızlık

İki diş arasında bir implant yerleştirilerek uygulanan bir tedavidir tek diş implantlantları. Tabi ki tek diş ya da daha fazlası eksik olduğunda tedavi yöntemi değişmiyor ancak ben tek diş eksikliklerinde yapılan diğer uygulamalardan yana çok mutlu olmadığımdan tek diş implantlarını çok gerekli görüyorum. Tek diş eksikliklerinde yapılan geleneksel köprü protezlerinde sapasağlam olan komşu dişlerin her ikisinin de kesilerek ufaltılması ve köprü ayağı olarak kullanılması doğal dişlere yapılan büyük bir saygısızlık gibi geliyor bana. Tıpkı Boğaz köprüsü yapılırken her iki yakada yıkılan onca tarihi köşk ve yalı gibi. Oysa tek bir diş eksikliğinde o eksik bölgeye toplamda 20 dakikayı geçmeyen bir süre içinde bir adet implant yerleştirilse. 2 ay sonrasında da ölçü alınıp bir, iki prova sonrasında üzerine protezi yerleştirilse (diş takılsa) çok daha koruyucu bir tedavi yapılmış olmaz mı sizce de?
Aşağıdaki vakada ön bölgede bir diş eksikliği göreceksiniz. diğer komşu dişlere hiçbir işlem yapılmadan bir eksik bölgeye bir implant uygulandı.

Eksik diş bölgesi, bu bölgede köprü uygulaması ile doğal görüntü elde etmesi oldukça güçtür. Bekleme süresince hastaya geçici bir diş takıldı. (Maryland köprü)


İmplant uygulamasının ardından implant üzerinde zirkonyum post kullanıldı.


Vakanın bitiminde de zirkonyum kuron (kaplama) uygulandı.


İmplantın röntgen görüntüsü, Uygulanan implant ASTRA TECH DENTAL (İsveç) http://www.astratechdental.com/

İşte bu kadar basit ve komplikasyonsuz bir tedavi için, tek bir diş için diğer dişlere saygısızlık yapmaya değer miydi sizce?

Not: Vaka tamamen kendime aittir, fotolar bilgilendirme amaçlı kullanılmış olup hastanın onayı alınmıştır. Başka bir yerde izinsiz kullanımı yasaktır.

Dr. Esma MISIRLIOĞLU (Kütan)
Diş Hekimi- Oral İmplantoloji (İ.Ü. Diş Hek.Fak. Oral İmplantoloji A.B.D. Doktora mezunu)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder