29 Ocak 2013 Salı

Diş hekimliğinin sevilecek nesi var?

Geçtiğimiz cuma Terakki vakfı okulları tarafından düzenlenen kariyer günlerine mesleğimi tanıtmak üzere davet edilmiştim. Tanıtım çok iyi organize edilmişti. Her meslekten bir akademisyen ve sahada çalışan bir uzman davet edilmişti. Ben akademisyen olarak diş hekimliği eğitimini ve eğitimin zorluklarını anlattım. Gençlerle sohbet etmek çok keyif verici idi. Genel kanı diş hekimliği eğitiminin kolay olduğu, tıp fakültesi gibi uzun olmadığı ve sonrasında uzmanlık yapılmadan rahatlıkla çalışabilecekleri yönündeydi. Ben sanırım biraz onları hayal kırıklığına ugrattım. Eğitimin sanıldığını kadar da kolay olmadığını, ağır bir teorik eğitim yanında oldukça zorlu ve yorucu
bir pratik eğitim olduğunu, fakültenin ilk yıllarında robot insanlar üzerinde diş tedavilerini öğrendiklerini ve 3. yılından itibaren de öğrendikleri tedavileri klinikte gerçek hastalar üzerinde uyguladıklarını anlattım. Tabi bunların hepsinin hocaların gözetiminde oldugundan bahsettim. Ayrıca eğitim bittiğinde artık her diş hekiminin bir uzmanlık yapma gereği duyduğunu söyledim. O zaman da eğitimin uzadığını ve 5+4 yıla çıktığını söyledim. Tabi bu bilgi de biraz hayal kırıklığı yarattı onlar da. Aslında ben uzmanlık yapma gereği biraz da mesleği daha iyi öğrenmek, hastaların isteklerine br beklentilerine cevap verebilmek için gerekli olduguna inanıyorum. Gününüzde insanlar artık çok bilinçli ve internet sayesinde her bilgiye ulasabilmekte ve en iyi tedavileri talep etmekteler. Bizler de hastalarımıza en iyi tedavileri sunabilmek için literatürü en iyi sekilde takip etmek zorundayız. Bundan dolayı bazı konulara odaklanmak ve kendini o yönde geliştirmek daha faydalı.
Bu arada ben sohbet sirasinda genclere seçecekleri mesleği cok sevmelerini ya da sevecekleri mesleği seçmelerini tavsiye ettim. Hersey de olduğu gibi diş hekimliğini de sevmeden yapmanın cok zor olacağını söyledim. Mesleğimi cok sevdiğimi ekledim. Sohbetin sonunda genclerden biri bana "peki mesleğinizin sevilecek nesi var" diye sordu. Açıkcası bu soruyu cevaplamakta çok zorlandım :). Mesleğimi cok seviyorum ama sevilecek nesi var açıkcası bunu bilmiyorum :) sanırım insanlara hizmet vermek, yaptığım tedavilerle onların hayat standardını yükseltmek beni mutlu ediyor. Mesleğimin en tatmin edici yani bu olsa gerek. Ancak ben o günden beri bu sorunun cevabını hala arıyorum acaba mesleğimin sevilecek nesi var? :)

2 yorum:

 1. Meslieğini hakkıyla yapan sayılı diş hekimlerinden birisi olman nedeni ile seni kutluyorum.
  Mesleğindeki yaratıcılığın, uzun süreli tedavi planlamaların aslında bir satrnç oyunu gibi ne yaparsam ne olur ne yapmazsam ne olmaz gibi çok yönlü düşünmen ve her tedavinin kendine özgü ezber bozan akıl dolu planlanması ve bu başarılı tedavilerin sonrasında hastaların teşekkürleri sanırım mesleğini sevdiriyor sana.Nice başarılı tedavileri sağlıkla uzun yıllar yapmanı dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel sözlerin için teşekkür ederim. Mesleğimde örnek aldığım bir meslektaşımdan bunları duymak beni çok mutlu etti. Ayrıca mesleğimizi çok güzel tarif etmişsin, sanırım bu yazıya son noktayı koymuş oldun bu sözlerinle. Benim de aklımdakileri çok güzel özetlemiş oldun.
   Sevgiler

   Sil