28 Şubat 2016 Pazar

Kompozit inlay, onlay uygulamalarıSımsıcak bir pazar akşamından herkese merhaba,

Çocuklar uyuduğuna çamaşırlar asildigina göre şimdi biraz iş konuşabiliriz. Sizlere bu aksam fotoğrafları ile birlikte inlay ve onlay uygulamalarından bahsetmek istiyorum. Ben şahsen inlay dolguları severek uyguluyorum. Çok büyük hacimli dolgular yerine, dişin ölçüsünü alıp laboratuvar ortamında dolgunun yapılmasına ve daha sonra dişin üzerine yapistirilmasina inlay denilmektedir . Peki neden bu büyük hacimli dolgular ağızda yapılmıyor. Belki cougunuzun başına gelmiştir. Çok büyük dolgusu olan özellikle kanal tedavili düşlerden, bir ufacık çiğneme sonrasında dişin bir duvarı kırılır. Bu dişlerin kırılma sonrasında çoğunlukla kaplama yapılması gerekir ya da bazen dişin çekilmesine kadar gidebilir. Bütün bunları önlemek için büyük hacimli dolgular yerine inlay ya da onlay dolgularin yapılması bu riskleri ortadan kaldirmaktadir. Şimdi gelin fotoğrafları ile inlay uygulamalarına bir göz atalım.
Birinci seansta diş hazırlanır ve ölçüsü alınır. Sonra laboratuvar ortamında onlay dolgu hazırlanır. İkinci seansta da 10 dakikalık bir işlem ile inlay dolgu dişe yapiştırılır. Bu vakamizda bünyemizde bulunan smile dental sahibi Selçuk Küpeli tarafından gerçekleştirilmiştir. Emekleri için kendisine de çok teşekkür ederim. İyi pazarlar dilerim. Allaha emanet olun. Vesselam.
Dr. Esma KütanPosted via Blogaway


3 yorum:

 1. Gerek tedavi kalitesi ile olsun gerekse güler yüzlülüğü ile olsun, insana kendini güvende hissettiren bir muayenehane :) Beklerken fonda çalan müzik ve ikram edilen sıcacık çay ile insana kendini süper hissettiren; süper mekan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğçe Hanım, yorumunuzu okuyunca herhangi bir diş problemimde buraya gitmem gerektiğini düşünüyorum:) O kadar çok dişçi korkum olmasına rağmen bir güven hissettirdiniz. Çok sağolun..

   Sil
 2. elelrine sağlık Esmacım:)

  YanıtlaSil