top of page
  • Esma Kütan

FAZLA DİŞ ETİ GÖRÜNÜMÜNDEN KURTULMANIN YOLLARI

Diş eti görünümünüzden rahatsız mısınız? Diş etleriniz gözünüze simetrik ve hoş gelmiyor mu? Gülerken dişleriniz geri planda diş etleriniz ön planda mı? Dolu dolu gülmekten çekiniyor musunuz? Bu durumlarda uyguladığımız bir tedaviden gingivektomiden bahsedelim bugün.
Günlük hayatta iletişimde en etkili unsur gülüş estetiğimizdir. Dişler, dudak yapısı, diş etleri görünümü bir bütün oluşturur. Estetik açıdan gülümsemenin güzel görünmesi için diş etlerinin yaklaşık olarak 2 mm görünmesi yeterlidir.Kısa dişler, uzun üst çene yapısı, aşırı çalışan gülme kasları, burnun dudak şekline olan etkisi gibi faktörler diş eti görünümünü daha baskın hale getirir. Bu durumlar biz diş hekimlerinin diş eti düzenlemesi yapması ihtiyacını doğurur.

Fazlalık gibi gözüken diş etlerinden ölçümleri yapılarak ne kadar uzaklaştırılması gerektiği planlanır. Diş yüzeyleri ve diş eti girintileri temizlendikten sonra işleme başlanır. Diş eti düzenlenmesi özellikle ön bölgede uygulanır. Gereken durumlarda arka bölgeler de planlamaya dahil edilebilir. Lokal anestezi yapılır yani işlem yapılırken acı hissetmezsiniz.


Kullanığımız lazer ve ya bazı kesici aletler yardımıyla fazlalık diş eti uzaklaştırılır. Gereken durumlarda tampon kullanılabilir. Birkaç gün sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu işlemlerde kaç dişe müdahale edileceğine göre süre değişmektedir, ama çoğunlukla 15 dk civarında sürecektir.
Bazı protezlerin uzun süreli kullanımında, uyumsuz hale geldiği durumlarda diş eti görünümü negatif etkilenebilir. Protez sınırlarında pembe diş eti görünümü bozulabilir.
Böyle vakalarda da protezler çıkarılmalı yeni diş eti planlaması yapılıp ona uygun protezler kullanılmalıdır.


Lamineler ve zirkonyum protezler bakıma ihtiyaç duyarlar. Etkin bir diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli kontrolle istenen görüntü uzun yıllar boyu korunabilir.

Gingivektomi bizlerin rutinde kullandığı bir tedavi yöntemidir. Güzel bir gülüş çaba gerektirir.12 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page