top of page
  • Esma Kütan

İMPLANT SÜRECİ NASIL İLERLER?

İnsanlar konuşma yeme içme ve estetik olarak dişlere ihtiyaç duyarlar. Bebeklik döneminde çıkan süt dişleri zamanla yerlerini daimi dişlere bırakır. Daimi dişlerimize bakım yapmak, aralıklarla diş hekimine kontrole gitmek onları ağzımızda uzun süre tutmaya yarar. Peki ya ağız hijyenimiz iyi değilse?


Biz diş hekimleri hastalarımıza günde en az 2 defa diş fırçalamayı öğütleriz. Bunun sebebi yemek yedikten sonra dişlerimizin yüzeyinde ve diş aralarında yemek artıkları birikimidir. Ağzımızda yaşayan milyonlarca organizmayı da düşündüğümüzde bu yemek artıklarının ağız kokusu, diş taşı ve ilerleyen süreçte diş çürüklerine sebep olacağı oldukça açıktır.


Uzun süreli hijyen bozukluğunda dişler ve diş etleri zarar görür. Zamanla diş kayıpları başlar. İşte burada devreye dental implantlar girer. Diş çekimleri veya tramvaya maruz kalınan diş kayıplarında boşluğa uygulanan vidaya implant denir. Bir nevi gerçek dişlerin köklerini temsil eder.


İmplantların sayısı boşlukların büyüklüklerine göre değişkenlik gösterir. Full dişsiz hastalara total protezlerden kurtulma imkanı sunar. Şimdi de implantların yapım sürecinden bahsedelim.


Sağlıklı bir bireyde implant yapmaya karar verirken çift çeneyi de görüntüleyebileceğimiz panaromik radyograftan yardım alırız. Çene kemiği ve etraf dokuları iyi durumdaysa impant direkt yapılabilir demektir.


İmplant konusunda uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen bu cerrahi operasyon genellikle kısa sürelidir. İmplantlar çene kemiği içine yerleştirir ve ağız içinden gözükmezler. Operasyon sonrası dikişler aldırılır ve bekleme süreci başlar.


Osseointegrasyon dediğimiz implant vidasının kemiğe kaynaşması süreci yaklaşık 3 ayı bulmaktadır. 3 ay sonra gelindiğinde implantların ölçüleri alınır ve üzerine gelecek olan dişler tasarlanır. Bu birkaç seans sürebilir. İmplant üst yapıları simante (yapıştırma) sistemi ya da vidalı sistem olabilir. Üst yapıda monte edildiğinde boşluklarınız kapanmış ve diş eksikliğiniz giderilmiş olur.

Güzel gülümsemelere…

55 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page