• Esma Kütan

İMPLANTLARIN YAPIM AŞAMALARI

Bu sıralar bloga genel yorum ve sorularda en çok merak edilen konu implantın yapım aşamalarının nasıl olduğu şeklinde. Ben de bol fotoğraflı bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim ve aşama aşama diş implantlarının nasıl yapıldığını sizlerle paylaşmak istedim. İmplantın ilk ve en önemli aşaması planlamadır. Bu bir çok hekim ve hasta tarafından göz ardı edilir ve çok kısa geçilen bir seans olur genelde. Hatta bazı hekimler hastayı ilk muayene ettikleri seans hemen implant uygulaması yapmayı teklif ederler. Fakat implant planlaması çok ciddi ve uzun bir iştir. Özellikle çok sayıda implant yerleştirilmesi gereken vakalarda ciddi mesailer harcanması hastanın bütün klinik ve radyografik verilerinin toplanması ve incelenmesi gerekmektedir. Yanlış yapılan planlamar sonrasında çok ciddi sorunlara yol açabilir. Yapılan implantların çıkartılmasına kadar sorunlar uzayabilir. Bazen de doğru planlanmayan vakalarda bazı implantların boşa yapıldığı, doğru yerlerine yerleştirilmediği gözlenir. Doğru planlanmış ve doğru uygulanmış vakalarda başarı oranları çok yüksektir. 


Bu ilk seansta hasta tüm beklentilerini dile getirmeli ve merak ettiği soruları hekimine sorabilmelidir. Hasta ve hekim birlikte hastanın tüm beklenti ve isteklerini tartışırken bütün radyografik görüntüler alınmış olmalıdır . Bu aşamada fotoğraf ve görüntü sistemleri incelenir. Kemik yapısı ve kalitesi degerlendirilir. Hastaya en uygun implant boyu, çapı ve sayısı belirlenir. Ancak bundan sonra implant yapım işlemine geçilebilir. Tabii implant sonrası yapılacak olan protezin cinsine de karar verilmelidir.

İmplant üzerine yapılacak olan protezler çok çeşitlilik arz eder. Bunlar da implant üzeri protez aşamalarında anlatılacaktır.
#implantimplant

116 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör