top of page

Sıkça Sorulan Sorular

 • 12. Kalp hastalığım var implant yaptırabilir miyim?
  Kalp hastalığınızın çeşidine göre kullandığınız ilaçlar operasyon sırasında veya sonrasında kanama kontrolünü sağlayacak şekilde ayarlanabilir ve doktorunuzun onayı alınabilir ise implant yaptırabilirsiniz.
 • 4. İmplantlar nasıl iyileşir?
  İmplantlar osseointegrasyon denilen bir sistem ile iyileşir. Kemik içine sıkı bir şekilde yerleştirilen implant etrafında önce kan hücreleri toplanarak yara iyileşme mekanızmasını başlatır, bu olay kemik yapımını uyarır ve implant etrafında yeni kemik hücreleri oluşmaya başlar. 2 ay içinde yumuşak kemik 4-6 ay içinde de sert kemik oluşmuş olur. 1 sene içinde de osseointegrasyon tamamlanır.
 • 2. Diş implantı nedir?
  Çene kemiği içine eksik dişlerin yerlerine yerleştirilen ve üzerlerine yapılan porselen kuronlar ile fonksiyon sağlayan titanyumdan vidalardır.
 • 14. İmplantların bakımı nasıl olmalı?
  İmplantların bakımı normal ağız,diş bakımının yanısıra arayüz fırçası ve köprü altı ipleri ya da ağız duşu kullanılarak yapılmalıdır.
 • 8. İmplantım düştü ne yapmalıyım?
  Bazı implantlar osseointegre olmayabilirler. Diş hekimliği literatüründe bu oran yüzde 3-4 civarıdır. Yani yapılan 100 implanttan 3 ya da 4 tanesi herhangi bir nedenle çıkartılması gerekebilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • 13. Diş sıkıyorum implant yaptırabilir miyim?
  Diş sıkma yani Bruksizm tedavisini olduktan sonra implant yaptırabilirsiniz.
 • 1. Gülüş tasarımı nedir?
  Estetik açıdan görünümü bozulmuş dişler ve diş etlerinin hastanın istekleri, çene yapısı ve doğallık göz önünde bulundurularak estetik bir görünüme kavuşturulması işlemidir.
 • 5. Diş implantı uygulaması sırasında ya da sonrasında ağrı duyar mıyım?
  Diş implantları tıpkı lokal anestezi altında yapılır ve işlem sırasında hastalar herhangi bir ağrı duymazlar. İşlemler minör cerrahi statüsündedir, işlem sonrası doktorun verdiği ilaçlar doğru kullanılmalıdır ve operasyon bölgesine buz uygulanmalıdır. Cerrahi sonrası talimatlara uyulduğu taktirde operasyon sonrasında da herhangi bir ağrı duyulmamaktadır.
 • 16. Eyvah bütün dişlerim çekildi, şimdi ne yapabilirim?
  Bütün dişleriniz çekildiğinde bizleri için önemli olan kalan dokulardır. Kemik yapısı ve yumuşak doku devamlılığı mevcut ise implant yapılarak tekrar sabit dişlere kavuşabilirsiniz. Bunun için detaylı bir radyografik ve klinik muayene olmanız gereklidir.
 • 7. Diş implantı yaptırdıktan sonra dişimin takılması için ne kadar süre bekleyeceğim?
  Diş implantlarınız yerleştirildikten sonra geleneksel yöntemlerde üst çenede 4 ay alt çenede 2 ay bekleme süreleri mevcuttur. Ancak kullanılan ekipman ve kemik kalitelerine göre bu süre değişebilir.
 • 9. İmplantım kırıldı ne yapmalıyım?
  Önce kırığın implanttan mı yoksa üzerine takılan porselen kaplamalardan mı kaybaklı olduğu belirlenmelidir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile implant kırıkları çok nadir gözlenmektedir, vida kırıkları da oldukça seyrektir. Ancak bir vida veya implant kırığı söz konusu ise ya vida değiştirilmeli ya da implant çıkartılmalıdır. Ancak eğer kırılan bölge kaplamada ise sadece kaplamanın değiştirilmesi ya da tamir edilmesiyle kolaylıkla çözülebilir.
 • 17. All on four implant sistemi nedir?
  Allonfour implant sistemi, sadece 4 implant üzerine tek parça bir protezin vidalanması şeklinde uygulanır. İlk şartı arka bölge implantlarının eğik yerleştirilmesidir. Bu sayede daha yüksek alan kazanılarak arka bölgeye kadar dişlerin uzatılması sağlanır.
 • 15. Hiç dişim yok sabit implant yaptırabilir miyim?
  Hiç dişi olmayan bireylerin sabit implant yapılması için önce kapsamlı bir muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Eğer klinik ve radyografik bulguları implant yapımına uygun ise, allonfour tedavi yöntemi ile ya da 6-8 implant yerleştirilerek sabit protezlerine kavuşabilirler.
 • 18. Hareketli implant üstü protez olur mu? Avantajları nelerdir?
  Dudak desteğinin sağlanması istenilen bazı vakalarda implant üzerine hareketli protezler yapılmaktadır. Temizlenmesi ve kontrolü daha kolay olduğu için ve daha ekonomik olduğu için halen tercih edilen bir yöntemdir.
 • 6. Dişim kırık hemen çekilip implant yapılmasını ve üzerine dişinin takılmasını istiyorum bu mümkün müdür?
  Mümkündür, hemen implantasyon, hemen yükleme (immediate implantation, immediate loading) denilen bu prosedür, doğru ön tanı ve planlama yapıldığı takdirde oldukça başarılı bir uygulamadır. Ancak çekilen diş bölgesinde oluşmuş olan bir enfeksiyon ya da kemik kaybında ileri tedaviler gerekli olabilir. Ayrıca estetik bölge dışındaki uygulamalar yani arka dişlerde hemen implantasyon uygulamalarında bazı riskler mevcuttur. Total dişsizlikte veya implant sayısı yükseldikçe başarı şansı artmaktadır.
 • 11. Şeker hastalığım var implant yaptırabilir miyim?
  Eğer şeker hastalığınız kontrol altında ise, HBA1C değeriniz 7 ya da 7’nin altında ise doktor konsültasyonuyla birlikte implant yaptırabilirsiniz.
 • 3. Eksik dişlerim var implant yaptırmak istiyorum beni neler bekliyor? İmplant tedavi aşamalarını anlatır mısınız?
  Önce hekiminiz tarafından kapsamlı bir anamnez sonrası muayene olursunuz. Ağız dokularından ve çevre dokularda implant uygulamasına engel bir durum yoksa sistemik durumunuz da elverişli ise radyografik incelemeye alınırsınız. Detaylı radyografik inceleme sonrası implant yapımını karar verilir ise lokal anestezi altında implantlarınız yerleştirilir. Dikiş atılmış ise bir hafta sonra dikişleriniz alınır. Alt çene için 2 ay üst çene için 4 ay bekleme üsresi ardından implantın ikinci cerrahisi için çağırılırsınız, yani implant üstleri ağız ortamına açılır. Yine ufak bir lokal anestezi sonrası implant üstlerine ufak vidalar takılır ve iyileşmeye bırakılır. Ardından. Ölçü alma işlemi gerçekleştirilir. Ölçüleriniz alınıp yapılan provalar sonrası implantüstü protezleriniz takılır. Geçmiş olsun.
 • 10. İmplantlar neden düşer, ya da implantları çene kemiği kabul etmemesi durumunda ne yapılır?
  İmplantlar genellikle kötü ağız hijyeni kaynaklı diş eti enfeksiyonları ya da aşırı diş sıkma durumlarında düşer. İmplant kaybı yaşandığında önce nedeni araştırılıp o neden ortadan kaldırılmalı, sonra da düşen bölgedeki kemik iyileşmesi beklendikten sonra yeniden implant uygulanması gerekmektedir. Günümüzde bazı firmalar düşen implantı ücretsiz değiştirerek yeni implant vermektedir. Daha ileri sorularınız için mutlaka doktorunuza başvurun.
 • SSS Bölümü ne işe yarar?
  SSS bölümü, "Gönderim bölgeleriniz nelerdir?", "Çalışma saatleriniz nelerdir?" veya "Nasıl hizmet randevusu alabilirim?" gibi, işletmenizle ilgili yaygın olarak sorulan sorulara cevap vermek için kullanılabilir. SSS'lar, ziyaretçilerinizin sitenizde kolayca gezinmesine yardım eder ve hatta sitenizin SEO'sunu geliştirebilir.
bottom of page